Zarezerwowałeś już apartamenty lub innego rodzaju zakwaterowanie w Zakopanem? Najwyższy czas pomyśleć o wycieczkach górskich. Na wiele z nich nie możesz udać się bez odpowiedniego przygotowania.
W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o turystach, który potrafią wybrać się na wycieczkę na Rysy czy Kasprowy Wierch w trampkach i w koszulkach na ramiączkach. Niestety, w wielu przypadkach taka nieodpowiedzialność kończy się naprawdę nie najlepiej. Uwierzcie, że skręcona kostka czy stłuczenia to naprawdę dość optymistyczny przebieg wydarzeń.
Co w takim razie należy zrobić przed udaniem się na wycieczkę górską? Jak się przygotować? Oto kilka wskazówek.

Musisz wiedzieć, dokąd idziesz – zaplanowanie trasy
Kwestia wygląda następująco: inaczej sprawa wygląda w przypadku, kiedy wybieramy się na przyjemny spacer górskimi dolinami, a inaczej, kiedy chcemy zdobyć jeden z górskich szczytów. Wyjście na szczyt to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Tak naprawdę zejście ze szczytu może okazać się prawdziwym wyzwaniem.
Należy więc dokładnie zaplanować przebieg trasy tak, żeby schodzić ze szlaku jeszcze wtedy, kiedy jest jasno. Warto oszacowań również czas całej wycieczki.
Jeśli planujemy trasę, to bezwzględnie należy dostosować ją do możliwości wszystkich uczestników wycieczki. Istnieje taka niepisana zasada, że trasa powinna odpowiadać możliwościom najsłabszego uczestnika wycieczki. Na początku warto zacząć od krótszej i nawet prostej trasy, by poznać własne siły wytrzymałościowe.
Nie zawsze warto polegać na mapach Google lub innych aplikacji z GPS-em. W końcu telefon może szybko się rozładować. Lepiej wziąć ze sobą wydrukowaną mapę z oznaczeniami szlaków, oznaczeniami położenia schronisk oraz numerami kontaktowymi do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Odpowiednie ubranie to podstawa
Nawet nie chcemy wspominać tych ludzi, którzy byli w stanie wybrać się na szlaki w gumowych klapkach i sandałach. A przecież odpowiednie zabezpieczenia ciała i stóp przed urazami, o które w górach naprawdę nie trudno.
W przypadku wycieczek na górskie szlaki i szczyty warto zaopatrzyć się w:
– obuwie dedykowane dla wycieczek górskich z wzmocnioną podeszwą i ochraniaczami na kostkę;
– termoaktywną odzież – przewiewną, ale także podtrzymującą stałą temperaturę ciała;
– czapkę/okulary chroniące przed słońce;
– plecak;
– kurtkę przeciw deszczową, którą założymy w trakcie nagłej zmianie pogody;
– grube skarpetki, także jedną parę na zmianę.
W przypadku butów warto zadbać o to, żeby wcześniej je rozchodzić. Założone po raz pierwszy nowe buty mogą przyczynić się do powstawania odcisków. W przypadku aktywności fizycznej w górach najlepiej ubierać się warstwowo – zbędne okrycie szybko możemy wrzucić do plecaka.

Nie zapominamy o czymś na wzmocnienie – prowiant
Woda, najlepiej niegazowana, to podstawa ekwipunku każdego, kto wybiera się w góry. Jedna duża butelka wody niegazowanej powinna przypadać na jedną osobę. Zapasy wody najlepiej uzupełnić w schronisku górskim. Woda to jednak nie wszystko.
W przypadku niższych temperatur warto zaopatrzyć się w termos z ciepłą kawą i herbatą. W góry najlepiej brać jedzenie o wyższej zawartości cukru – czekoladę, batony, ale także kanapki. W razie naprawdę długiej wycieczki warto odwiedzić schronisko górskie, by zjeść ciepły posiłek.

Oczywiście możemy zabrać ze sobą jeszcze profesjonalny sprzęt – kijki czy czołówki. Wszystko należy dostosować do własnych potrzeb. W przypadku wycieczek górskich zawsze powinniśmy myśleć o bezpieczeństwie oraz odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za innych członków wyprawy.

O czym należy pamiętać podczas przygotowywania się na wycieczki w góry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *